Na dobry początek

Wydanie: 03/2015

Niestety, nic się nie zmieniło – to naprawdę ostatni numer „Psychologii w Szkole”. Po ponad 10 latach zmogły nas rynkowe realia. Na szczęście nasze czasopismo nie zostanie zlikwidowane, a tylko zawieszone.

Być może wróci, kiedy psychologia zdobędzie wreszcie w szkole należne jej miejsce. Bez docenienia bowiem psychologii przez środowiska związane z edukacją szkolną, bez powszechnego traktowania jej jako dziedziny wiedzy naprawdę przydatnej i mogącej poprawić szkolną rzeczywistość, nie poradzi sobie żadne czasopismo poświęcone
psychologii w szkole.

Dekada, którą poświęciliśmy na wydawanie „Psychologii w Szkole”, była niezwykle cenna. Pokazała nam, jak wielu wspaniałych ludzi pracuje w polskiej edukacji, jak wielu potrafi myśleć niekonwencjonalnie, zaskakująco i niezwykle inspirująco. Mogliśmy obserwować, jak psychologia powolutku, ale jednak wytrwale, wchodzi do szkół jako pełnoprawny przedmiot. Zobaczyliśmy, jak bardzo polska szkoła jest ważna dla ludzi z pozoru tylko luźno z nią związanych.
Możemy też o sobie z dumą powiedzieć, że byliśmy pierwszymi i jak dotąd jedynymi, którzy wytrwale upominali się o należne psychologii miejsce w szkole. Te jeszcze wąskie, ale już trwałe ścieżki to w jakiejś mierze nasza zasługa. A na razie nie mówimy: „Żegnajcie”, tylko „Do widzenia!”.

Piotr Żak

ZOBACZ ZAWARTOŚĆ WYDANIA