Na dobry początek

Wydanie: 2/2015

Czasami zdarza się, że sympatyczny Maciek spędza przerwy sam, a miła Gosia chyłkiem wymyka się ze szkoły. Dlaczego takie dzieci pozostają poza kręgiem rówieśników, jakby jakaś niewidzialna ściana nie pozwalała im zbliżyć się do kolegów i koleżanek?

Bardzo często tą ścianą jest wykluczenie społeczne. Niestety, grupa dotkniętych nim dzieci jest naprawdę niemała. Odtrącone, niechciane, przeżywają najtrudniejsze chwile w swoim życiu. O tym, co może być przyczyną wykluczenia i jakie są jego skutki, pisze znawczyni tematu, dr Agnieszka Wilczyńska.

Dużo miejsca poświęcamy w tym numerze tolerancji i otwartości na innych. Owszem, nie są to cechy niezbędne do życia. Można bez nich żyć i nawet uważać się za przyzwoitego człowieka. Tyle tylko, że tacy przyzwoici ludzie mordują dziennikarzy pism satyrycznych albo wysadzają się w powietrze w autobusach pełnych dzieci.

To trudne i niewesołe, choć ważne tematy. Równie trudna i niewesoła, choć ważna, jest kolejna sprawa. Ten numer „Psychologii w Szkole” jest PRZEDOSTATNI. Tak, to prawda – numer wakacyjny będzie numerem OSTATNIM. Na szczęście nie likwidujemy pisma, tylko zawieszamy jego wydawanie. Z nadzieją, że przyjdą czasy, kiedy będziemy mogli wrócić do Was.

PIOTR ŻAK

Sprawdź zawartość najnowszego numeru