Odpoczynek dla ducha i ciała. 9 rad, które pomogą mądrze spędzić urlop

fot. SolStock/istockphoto

Podpowiadamy jak w wakacje podładować swoje baterie, co robić (a czego nie) by znaleźć odpoczynek dla ciała i ducha. Oto kilka pomysłów na to jak zamienić dobre wakacje w doskonałe.

1. Przed wyjazdem dowiedz się czegoś o okolicy, którą odwiedzisz. Dzięki temu będziesz wiedzieć jak się spakować, co chciałbyś zobaczyć, a co możesz odpuścić, gdzie warto posmakować lokalnych przysmaków. Zaoszczędzisz sobie też stresu, przygotujesz też swój umysł do małego wysiłku poznawczego. Pamiętaj: mądry odpoczynek nie oznacza lenistwa umysłowego.

2. Spakuj się mądrze. Niektórzy powinni planować nie tylko podróż, ale i proces pakowania. Nie warto taszczyć ze sobą ciężkich, przeładowanych bagaży; szkoda też wydawać pieniądze na rzeczy, których zapomniało się wziąć z domu.

3. Dostosuj swoje oczekiwania. Znaczącym elementem wakacji jest samo oczekiwanie na nie, wyobrażanie sobie jak to będzie, kiedy znajdziemy się na miejscu, z dala od pracy. Nie ma w tym nic złego, gorzej gdy oczekujemy, że będzie to czas idealny. W każdym wakacyjnym doświadczeniu warto szukać pozytywów. 

4. Wyłącz się. Przestań pracować. Badania pokazują, że wielu Amerykanów (ale Polaków zapewne też) mimo urlopu – pracuje. W rezultacie nie odnoszą z odpoczynku takich korzyści, jakie by mogli; nie są w stanie w pełni się zrelaksować. Jeśli naprawdę firma nie może bez ciebie przetrwać tygodnia ustal ile czasu w ciągu wolnych dni możesz jej poświęcić i pilnuj się planu.

5. Nie próbuj robić za dużo, nie odpoczywaj zbyt intensywnie. Wakacje powinny być czasem odstresowania, a nie dodawania sobie zmartwień. Dostosuj swoje „urlopowanie” do preferencji i temperamentu. 

6. Staraj się robić coś wyjątkowego każdego dnia. Rutyna sprawia, że nasze doświadczenia są mało ekscytujące, niegodne zapamiętania. Dzięki temu, że każdego dnia postarasz się przełamać rutynę, zapewnisz sobie piękne, silne wspomnienia, które utrzymają cię przy życiu do następnego urlopu 

7. Ogranicz liczbę robionych zdjęć! Badania pokazują, że pstrykanie zdjęć osłabia pamięć danej chwili. Zatem rób zdjęcia rzeczy i momentów, które cię zachwycają, ale nie staraj się sfotografować wszystkiego. I tak po urlopie nie znajdziesz czasu na oglądanie tysiąca przypadkowych ujęć.

8. Zejdź z utartej ścieżki. Szukaj miejsc nieodwiedzanych przez turystów, zobacz gdzie jedzą i bawią się miejscowi. Dzięki temu dowiesz się więcej o regionie, który odwiedzasz, kulturze, kraju. Sprawisz, że twoje wakacje nie będą sztampowe.

9. Rozważ mini wakacje. Być może nie potrzebujesz całych dwóch tygodni na raz, by wypocząć. Może lepiej rozbić swój urlop na kilka okresów w roku. Dostosuj swoje wakacje do siebie i swoich potrzeb. 
***
Oprac. (marga) na podst. psychologytoday.com