Jaka szkoła dla dziewczyny po gimnazjum?

Wszystkie Twoje koleżanki idą do liceum, jednak Ty do końca nie jesteś przekonana co do tego pomysłu. Masz wątpliwości, które nie ograniczają się wyłącznie do samego typu szkoły, lecz przede wszystkim do tego, co możesz po niej robić. Jeśli stoisz między młotem a kowadłem i nie wiesz czy wybrać liceum, technikum czy szkołę zawodową, koniecznie zapoznaj się z naszym materiałem. Podpowiemy Ci w nim, czego możesz się spodziewać po każdej ze szkół i na jakie profesje warto w najbliższym czasie zwrócić uwagę, by mieć pewną i dobrze płatną pracę w przyszłości.

Liceum, technikum czy szkoła zawodowa?
Chociaż wybór ten dla jednych osób jest prostszy, dla innych trudniejszy, można wyszczególnić sobie pewne aspekty, które w prosty sposób odróżnią od siebie te szkoły i pozwolą Ci szybciej podjąć decyzję. Zanim jednak to nastąpi, zastanów się, czy chcesz zdawać maturę i kontynuować naukę na studiach wyższych czy nie. Odpowiedź wykluczy co najmniej jedną możliwość. Jeśli nie masz ochoty – wybierasz szkołę zawodową, w której uczysz się wybranej profesji i poznajesz ogólną wiedzę potrzebną Ci do życia i funkcjonowania w społeczeństwie. Jeśli jednak chcesz w przyszłości podjąć dalszą naukę, albo jeszcze nie jesteś do tego na 100% przekonana, jednak maturę chciałabyś mieć, możesz wybrać technikum lub liceum. Choć to ostatnie przygotowuje wyłącznie do kontynuowania nauki na studiach, technikum daje Ci znacznie większe możliwości, a więc zdobywanie wiedzy ogólnej i zawodu jednocześnie. W dzisiejszych czasach ta ostatnia opcja wydaje się być najsensowniejszym rozwiązaniem szczególnie dla tych, którzy teoretycznie mają obraną ścieżkę, jednak nie są jej pewni.

Nie tylko „dziewczyńskie” zawody
Zawsze wydawało Ci się, że technikum to miejsce wyłącznie dla facetów? Albo studia na politechnice? Chociaż oczywiście są one „opanowane” w większości przez płeć przeciwną, nie powinno Cię do zniechęcać do podejmowania tego rodzaju nauki. Jeśli interesują Cię np. komputery i wszelkie procesy technologiczne związane z programowaniem, nie zrażaj się pierwiastkiem męskim w tym zawodzie i wybierz np. technikum informatyczne, takie jak http://szkolykreatywne.pl/. To świetne miejsce również dla kobiet, których nie powinno się spychać wyłącznie do szkół o profilu „damskim”, a więc związanym z raczej miękkimi branżami. Chcesz zostać programistą? Świat stoi otworem!

Przyszłościowa praca, czyli co?
Wiele rzeczy dzieje się obecnie online. Jeśli więc chcesz mieć pewną pracę, zwiąż się właśnie z tą dziedziną. Niezależnie od tego, czy będziesz programistą, informatykiem czy osobą zarządzającą bazami danych – pracę masz w kieszeni. Nie interesuje Cię tego typu działalność? W przyszłości zawodami równie rozchwytywanymi będą wszelkie profesje związanie z ochroną zdrowia i opieką, szczególnie nad ludźmi starszymi, a także branże drobne, takie jak krawiectwo, cukiernictwo czy stolarstwo. Wybierz wśród nich profesję dopasowaną do Ciebie i Twojego charakteru.

(MATERIAŁ PR)