Jak pobudzić wyobraźnię malucha i przy okazji wygrać zabawki dla dzieci?

Nie ulega wątpliwości, iż najlepsza zabawa dla dorastającego dziecka opiera się na bliskości z rodzicem oraz na samodzielnej kreatywności. Jedną z najgorszych rzeczy, jaką mogą zrobić swemu dziecku opiekunowie, jest posadzenie go przed ekranem komputera lub telewizora i pozostawienie na kilka godzin. Pierwsze siedem lat życia malucha jest kluczowe nie tylko dla jego organizmu, ale także dla rozwoju umysłowego. Rodzice powinni zadbać o to, aby pociecha podejmowała jak najwięcej aktywności intelektualnych oraz zadań logicznych do rozwiązania. Jeśli dziecko nie jest skore do tego typu działań, to warto je zachęcić przy pomocy dodatkowych bonusów, na które maluch powinien sam zapracować. Bardzo dobrym przykładem takiej aktywności może być samodzielnie napisany list do św. Mikołaja, dzięki któremu dziecko może wygrać zabawki Mattel.

Jak to dokładnie wygląda?

Błędem wielu rodziców jest dawanie zabawek dzieciom bez okazji: maluchy przyzwyczajają się, że dostają ulubione gry, samochodziki i lalki bez żadnego wysiłku, co później skutkuje nie tylko niedbalstwem wobec posiadanych rzeczy, ale przede wszystkim roszczeniową postawą, wedle której powinno dostawać najlepsze i najdroższe zabawki. Warto od małego zachęcać dziecko do podejmowania samodzielnej aktywności intelektualnej, dzięki której może, ale nie musi, zdobyć upragniony przedmiot. W okresie świątecznym znakomitą okazją staje się wspomniany już list do Mikołaja, ale w nieco innej formie niż ten, który kojarzą rodzice. Na specjalnej stronie http://www.listdomikolaja.pl dziecko ma za zadanie napisać krótki list, w którym prosi o konkretną zabawkę dla siebie lub dla swego rodzeństwa. Ważnym elementem staje się nie tylko sama treść, ale także dołączony do niego barwny rysunek. Aby wziąć udział w takim konkursie, którego główną nagrodę stanowią zabawki Mattel (zapewne znane rodzicom z lalek Barbie i licznych gier interaktywnych), należy po prostu mieć bogatą wyobraźnię i chęć podjęcia współuczestnictwa wraz z innymi dziećmi. 

Gdzie tkwi haczyk?

Tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń ani ukrytych haczyków, które uniemożliwiają wzięcie udziału w tego typu konkursie. Dziecięce życzenie powinno być krótkie, dobrze uargumentowane i przede wszystkim zawierać prośbę o konkretny model zabawki dla dzieci danej firmy. Chodzi tutaj o markę Mattel, która oferuje trzy rodzaje zabawek: dla małych dziewczynek (na przykład Barbie bąbelkowa syrenka, pamiętnik na hasło lub Domek dla Barbie), dla dorastających chłopców (mata Fisher Price) i dla najmłodszych (jak chociażby popularna przytulanka-słonik marki Fisher Price).

Korzyść dla malucha i dla rodzica

Pisząc tego typu prośbę, maluch uczy się nie tylko wyznaczników gatunkowych listu, ale przede wszystkim przyswaja podstawowe zasady argumentacji i ma możliwość rozwinięcia swoich umiejętności w zakresie malowania i zdrowej rywalizacji z innymi dziećmi. Może wygrać zabawki Mattel, ale może też przegrać, co nauczy go pokory i zmotywuje do podejmowania kolejnych działań. Bardzo ważne jest fakt, iż maluch wybiera tylko jeden konkretny prezent, co oducza go zbędnej zachłanności. Z kolei rodzice spędzą kreatywnie czas ze swoim dzieckiem. Bez względu na to, czy uda się coś wygrać, to nie ma lepszej nagrody niż mile spędzone chwile w rodzinnej, pełnej miłości atmosferze.

 

(MATERIAŁ PR)